2. Pacientský den
Druhý ročník Pacientského dne, který uspořádala Hemato-onkologická klinika FNOL spolu s Nadací Haimaom, byl věnován tématu transplantací krvetvorných buněk.
Pacientský den, který se tentokrát uskutečnil 27. května 2017 v hotelu Clarion, jsme začali pořádat jako součást celostátní konference hematologů, zdravotních sester a laborantů – Olomouckých hematologických dní. Tato konference má už více než 30letou tradici, ale myšlenka dát prostor k vystoupení pacientům a diskutovat problémy jejich léčby přímo s nimi se zrodila teprve nedávno. Loni bylo setkání pacientů věnované citlivé a aktuální problematice finančně náročné léčby. Letos to byla tématika transplantací. Toto téma bylo vybráno z důvodu významného výročí – letos uplynulo už 20 let od provedení první transplantace krvetvorných buněk na Hemato-onkologické klinice v Olomouci. Během těchto 20 let bylo v Olomouci transplantováno více než dvanáct set pacientů. V návaznosti na zahájení transplantačního programu kliniky byla založena také Nadace Haimaom, která za dobu své existence významně přispěla k vybavení kliniky a ke zlepšení komfortu transplantovaných pacientů. Koordinátorem celé akce byl prof. MUDr. Edgar Faber, CSc., jeden ze zakladatelů transplantačního programu na HOK FNOL a zároveň spoluzakladatel Nadace Haimaom.
V programu 2. Pacientského dne jsme si připomněli historii transplantačního programu krvetvorných buněk v Olomouci, hovořili jsme o pozdních komplikacích po transplantaci, o tom, jak jim předcházet a v neposlední řadě také o psychologických aspektech léčby. V panelové diskuzi dostali prostor i samotní vyléčení pacienti, kteří překonali ostych a trému a podělili se s ostatními o své vzpomínky i problémy, které jim po transplantaci zkomplikovaly život. V druhé polovině programu jsme mohli nahlédnout do zákulisí vyhledávání, vyšetřování a přípravy transplantace krvetvorných buněk od dobrovolného dárce z registru.
Program vyvrcholil výjimečnou událostí: prvním setkáním pacienta se „svým“ dárcem. V roce 2010 se pan Petr Juřica dozvěděl, že má leukémii. „Myslel jsem tehdy, že je konec. Říkal jsem si, proč já? Věděl jsem, že moje tělo si samo neporadí, že jsem odkázán na někoho dalšího,“ vzpomíná na těžké období. Po sedmi letech od provedené transplantace mohl pan Juřica spatřit člověka, který mu daroval krvetvorné buňky. Michal Kuba – dobrovolný dárce – přitom vstoupil do registru pouhý rok před samotnou transplantací. „Bylo pro mě překvapení, že to přišlo tak brzy, ale v té chvíli nemáte vůbec nad čím přemýšlet. Samozřejmě jsem souhlasil,“ líčí třiatřicetiletý dárce Michal Kuba. Po dlouhém objetí, které bylo velmi dojemné i pro všechny přihlížející, spolu strávili pár příjemných chvil na společném obědě a oba se shodli na tom, že i v budoucnu zůstanou v kontaktu.
V programu Pacientského dne jsme však nezapomněli ani na kulturu: paní Kamila Nováková, která si čas na transplantační jednotce „krátila“ psaním zápisků, přečetla úryvek z knížky, která z těchto zápisků vznikla, a o přestávkách se o dobrou náladu postarala country skupina Kentaur.
Druhý ročník Pacientského dne se setkal s velkým zájmem z řad pacientů i jejich rodinných příslušníků, celkem se akce zúčastnilo na 250 osob, včetně lékařů a sester z Hemato-onkologické kliniky FNOL. Věříme, že pozitivní ohlasy, které se k nám dostaly, jsou znamením toho, že pořádání podobných akcí má smysl i do příštích let.